• 4228 M záhradnícka výroba a služby

Absolvent študijného odboru 4228 M záhradnícka výroba a je vysokokvalifikovaný technicko-hospodársky pracovník so širokým odborným profilom, schopný samostatne vykonávať odborné činnosti v oblasti konvenčného ako aj ekologického poľnohospodárstva. Súčasne je pripravený na výkon samostatných technických činností pri riadení, obsluhe a údržbe mechanizačných prostriedkov a zariadení používaných v poľnohospodárstve a záhradníctve. Ako samostatný technicko-hospodársky pracovník pri zabezpečovaní ekonomických činností v malom a strednom podniku. V riadení technicko - hospodárskych činností v špecifických činnostiach poľnohospodárstva v oblasti záhradníckej výroby, ovocinárstva, služieb . Ďalej je spôsobilý vykonávať a riadiť činnosti v oblasti ochrany životného prostredia, ochrany, tvorby a obnovy krajiny. Uvádzané činnosti môžu absolventi realizovať v štátnych ako aj privátnych podmienkach výrobných i nevýrobných prevádzok, podnikov, družstvách.

Absolvent skupiny študijných odborov 42, 45 poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo a rozvoj vidieka, I, II je kvalifikovaný pracovník so širokým odborným profilom. Ovláda príslušnú techniku, mechanizačné prostriedky, stroje a zariadenia, technológie, technologické a výrobné postupy v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve, ekonomiku pôdohospodárskej výroby a služieb. Pozná základné prírodovedné zákonitosti svojho odboru a vie ich prakticky využívať pri riešení odborných problémov. Dôležitou súčasťou profilu absolventa sú vedomosti a spôsobilosti z oblasti tvorby a získavania obnoviteľných zdrojov energie. Ovláda problematiku ochrany životného prostredia a problematiku obnovy a tvorby krajiny. Súčasne vie efektívne a hospodárne nakladať s energiami a materiálmi a činnosti vykonáva v súlade so zásadami bezpečnosti ochrany zdravia pri práci a ochrany pred požiarom. Vie riadiť malotraktor a vykonávať práce s prívesným náradím v súlade so zásadami bezpečnej jazdy. Orientovať sa na trhu práce, aktívne komunikovať, využívať informačné a komunikačné technológie.

Absolvent je pripravený na výkon riadiacich odborných činností, pre ktoré je podmienkou získanie úplného stredného odborného vzdelania v záhradníctve, ktoré mu umožní zabezpečovať riadiace činnosti pri produkcii záhradníckej výroby s ohľadom na ekonomiku a ekológiu výroby.

Absolvent má mať pre kvalifikovaný výkon týchto činností potrebné všeobecné vzdelanie, znalosť cudzích jazykov a široký odborný profil. Má byť dostatočne adaptabilný aj v príbuzných odboroch, schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti pri samostatnom riešení pracovných problémov, schopný pracovať v tíme, aktívne komunikovať a podieľať sa na organizácii a riadení pracoviska, sústavne sa vzdelávať, ovládať dôležité výkonové zručnosti, konať v súlade s právnymi normami spoločnosti a zásadami etiky a demokracie. Zároveň je schopný uplatňovať moderné metódy, technológie a štýl práce, logické myslenie, samostatnosť, zodpovednosť a iniciatívu. Absolvent je pripravovaný v súlade s medzinárodnými štandardami (jazykové, počítačové). Má predpoklady na ďalší odborný, profesionálny i osobnostný rozvoj, inováciu práce i prehlbovanie vedomostí a zručností. Je naklonený a otvorený novým trendom a metódam v danej profesii.

Absolvent študijného odboru má predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s právnymi predpismi spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie. Predpokladá sa jeho schopnosť samostatného ďalšieho rozvoja a štúdia odboru na základe získaných vedomostí vo všeobecnovzdelávacích i odborných predmetoch. Príprava je zameraná aj na pomaturitné, vyššie a vysokoškolské štúdium.

PROFIL ABSOLVENTA študijného odboru 4228 M záhradnícka výroba a služby (PDF)