• ÚFIČ

• Termín ÚFIČ 20.-22.5.2024

B1:

Žiak rozumie hlavným bodom zrozumiteľnej spisovnej vstupnej informácie o známych veciach, s ktorými sa pravidelne stretáva v škole, voľnom čase atď. Dokáže sa zorientovať vo väčšine situácií, ktoré môžu nastať počas cestovania v oblasti, kde sa hovorí týmto jazykom. Dokáže vytvoriť jednoduchý súvislý text na témy, ktoré sú mu známe alebo o ktoré sa osobne zaujíma. Dokáže opísať svoje skúsenosti a udalosti, sny, nádeje a ambície a stručne odôvodniť a vysvetliť svoje názory a plány.

Kritériá

Sleduje sa rozsah slovnej zásoby, používanie gramatických štruktúr, stupeň jazykovej pohotovosti, obsahová stránka prejavu a pod. Úlohou žiaka je: stanovisko k téme a odôvodnenie,  vecná argumentácia, výber faktov a informácií, gramatická a lexikálna správnosť.

Tematické okruhy

1. Rodina a spoločnosť
          a) životopis (osobné údaje: meno, bydlisko, dátum a miesto narodenia, rodinný stav, významné momenty v živote)
          b) členovia rodiny (zovňajšok, charakter, záľuby)
          c) rodinné vzťahy (vzťahy medzi súrodencami, rodičmi a deťmi, starí rodičia, pomoc v rodine, domáce práce, všedné dni a rodinné oslavy)

2. Domov a bývanie
          a) môj domov (opis prostredia, v ktorom bývam, zariadenie miestností)
          b) bývanie v meste a na vidieku (výhody a nevýhody)
          c) ideálne bývanie (vlastné predstavy o bývaní)

3. Ľudské telo a starostlivosť o zdravie
          a) ľudské telo
          b) bežné a civilizačné choroby, úrazy, telesný a duševný stav, návšteva u lekára, v lekárni
          c) zdravý spôsob života (správna životospráva, telesná a duševná hygiena)

4. Doprava a cestovanie
          a) prípravy na cestu, dôvody, cieľ a význam cestovania (za prácou, na dovolenku, služobne)
          b) dopravné prostriedky (výhody a nevýhody jednotlivých dopravných prostriedkov)
          c) individuálne a kolektívne cestovanie (doprava, ubytovanie a stravovanie)

5. Vzdelávanie
          a) školský systém (školy a školské zariadenia, organizácia školského roka, skúšky a hodnotenie, prázdniny)
          b) vyučovanie (rozvrh hodín, predmety, prestávky, aktivity na hodine, príprava na vyučovanie)
          c) život žiaka (voľný čas, záľuby, mimoškolské aktivity, brigády, priatelia, vreckové)

6. Človek a príroda
          a) ročné obdobia, počasie
          b) príroda okolo nás – fauna a flóra
          c) životné prostredie (ochrana životného prostredia, znečistenie pôdy, vôd a ovzdušia), prírodné katastrofy

7. Voľný čas, záľuby a životný štýl
          a) možnosti trávenia voľného času
          b) organizovanie voľného času (mimoškolské aktivity, krúžky)
          c) individuálne záľuby – kultúra a umenie (literatúra, hudba, film), ručné práce, športové aktivity

8. Stravovanie
          a) jedlá a nápoje počas dňa (raňajky, obed, večera), obľúbené jedlo
          b) stravovacie možnosti a zariadenia (stravovanie v škole, doma, v reštaurácii)
          c) národné kuchyne – zvyky a špeciality (suroviny, jedlá, stolovanie)

9. Multikultúrna spoločnosť
          a) sviatky – zvyky a tradície (cirkevné a štátne sviatky, folklórne tradície a rôzne podujatia)
          b) spolunažívanie ľudí rôznych národností
          c) zbližovanie kultúr (kontakty kedysi a dnes), osobné kontakty s inými kultúrami, tolerancia

10. Obliekanie a móda
          a) vplyv počasia a podnebia na odievanie
          b) odev a doplnky na rôzne príležitosti
          c) výber oblečenia (móda, vek, vkus, nálada, možnosti), starostlivosť o oblečenie

11. Šport
          a) druhy športu (kolektívne, individuálne, letné a zimné, atraktívne športy, rekreačný a profesionálny šport)
          b) šport, ktorý ma zaujíma (aktívne, pasívne)
          c) význam športu pre rozvoj osobnosti (fyzické a duševné zdravie, vôľové vlastnosti, charakter)

12. Obchod a služby
          a) nákupné zariadenia (obchody, hypermarkety, trhoviská)
          b) služby (pošta, banka, cestovná kancelária, čerpacia stanica, hotel, kaderníctvo a pod.)
          c) reklama a vplyv reklamy na zákazníkov

13. Krajiny, mestá a miesta
          a) dôležité miesta v mojom živote (rodisko, miesto štúdií, miesto trávenia víkendov a prázdnin)
          b) sprevádzanie turistov (privítanie, základné informácie o pobyte)