• 4240 M záhradný dizajn

Absolvent študijného odboru 4240 M záhradný dizajn je kvalifikovaný pracovník so širokým odborným profilom. Po ukončení štúdia s úplným stredným odborným vzdelaním je schopný samostatne vykonávať odborné činnosti v oblasti záhradného dizajnu - floristiky a záhradných úprav. Je spôsobilý navrhnúť a zabezpečiť estetické, funkčné a ozdravujúce floristické kompozície interiéru a exteriéru spoločenského, kultúrneho a pracovného prostredia. Realizovať návrhy záhradných úprav v malých prídomových záhradách, ale najmä v exteriéri mestských parkov, detských ihrísk, v priemyselných parkoch, v exteriéroch a interiéroch kúpeľov, kultúrnych centier a ďalších spoločenských, prípadne privátnych obydlí a priestranstiev. Má teoretické vedomosti a praktické zručnosti z pestovania rastlín so zreteľom na ich biologické a fyziologické vlastnosti, vo fytoterapii a ozdravovaní akéhokoľvek obydlia živou flórou, dekoratívnym zariadením a doplnkami k živému materiálu, vrátane ozdravovania upravovaného prostredia prostredníctvom fytoterapie, aróma terapie a navyše s prihliadnutím na dodržiavanie princípov Feng Shui. Súčasne je spôsobilý spolupracovať s dekoratérmi a návrhármi z ďalších odvetví pri zriaďovaní a modernizácii exteriérov a interiérov rôzneho typu. Absolvent je súčasne spôsobilý viesť malý podnik, vykonávať a riadiť činnosti v oblasti ochrany životného prostredia, tvorby a obnovy krajiny. Ovláda malotraktor a malú záhradnú mechanizáciu a vyžíva ju ekologicky so zreteľom na agrotechnické požiadavky a ochranu životného prostredia. Pri výkone svojej práce postupuje v súlade so zásadami bezpečnosti, ochrany zdravia a hygieny práce.

Absolvent má pre kvalifikovaný výkon odborných činností potrebné všeobecné vzdelanie a to: znalosť materinského a cudzieho jazyka na komunikačnej a písomnej úrovni a spôsobilosť využívať informačno-komunikačné technológie. Absolvent je dostatočne adaptabilný aj v príbuzných odboroch, schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti pri samostatnom riešení pracovných problémov, schopný pracovať v tíme, aktívne komunikovať a podieľať sa na organizácii a riadení pracoviska, sústavne sa vzdelávať, ovládať dôležité výkonové zručnosti, konať v súlade s právnymi normami spoločnosti a zásadami etiky a demokracie. Zároveň je schopný uplatňovať moderné metódy, technológie a štýl práce, logické myslenie, samostatnosť, zodpovednosť a iniciatívu. Má predpoklady na ďalší odborný, profesionálny i osobnostný rozvoj, inováciu práce i prehlbovanie vedomostí a zručností. Je naklonený a otvorený novým trendom a metódam v danej profesii.

Absolvent sa uplatní sa ako samostatný živnostník a zamestnanec v štátnych a privátnych výrobných i nevýrobných prevádzkach. Súčasne je pripravený pokračovať v ďalšom pomaturitnom, vyššom a vysokoškolskom štúdiu.

PROFIL ABSOLVENTA študijného odboru 4240 M záhradný dizajn (PDF)